Sagitta

Gimnazjaliści z Tczewa budują rakietę !

Zespół twórców SAGITTY

Czwórka uczniów Gimnazjum  w Zespole Szkół Katolickich im. Św. Jadwigi w Tczewie w ramach projektu edukacyjnego „ Badanie dolnych warstw atmosfery – budowa amatorskiej rakiety doświadczalnej” przygotowuje do lotu model rakiety, która wzniesie się na wysokość około 0,5 km.

Projekt edukacyjny jest warunkiem ukończenia szkoły gimnazjalnej a temat projektu jest wpisywany na świadectwie ukończenia szkoły.

Pomysłodawcą, konstruktorem i współwykonawcą jest Damian Mayer, uczeń klasy III D, członek Polskiego Towarzystwa Rakietowego.

Wszystko to odbywa się pod czujnym okiem nauczyciela fizyki i astronomii Pana Jarosława Pióro.

Celem projektu było zbudowanie średniej mocy rakiety, jej poprawny start i lądowanie oraz zebranie danych z elektroniki pokładowej. W założeniach rakieta ma polecieć ma na wysokość nie przekraczającą 550 metrów, czyli strefy niestrzeżonej nad miastem.

Projekt wymaga złożenia pisma o dofinansowanie projektu, uzyskanie zgody właściciela ziemi na start rakiety oraz stworzenie dokumentacji w języku polskim i angielskim

Przestrzeń powietrzna będzie rezerwowana w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Dofinansowanie, które otrzymali uczniowie to 50% kwoty ujętej na fakturach (czyli szkoła dofinansowała projekt w wysokości ok. 600zł)

Niestety nie na wszystkie materiały i usługi grupa zdołała przedstawić faktury, lecz tylko na część rzeczy… a całkowity koszt projektu „SAGITTA” wyniósł 2800 zł.

Do projektu zostanie wykorzystany silnik fabryczny  typu Schermuly o impulsie całkowitym 240 Ns:

Elektronika, która znajdzie się na pokładzie, to:

 • Altimax G2 SD
 • kamera MD80
 • sygnalizator dźwiękowy
 • tracker GPS

Do budowy rakiety SAGITTA użyto następujące materiały:

 • kartonowe rury oraz głowica
 • balsa (stateczniki) laminowana tkaniną szklaną 140g/m2
 • sklejka (kosz silnikowy i łącznik z elektroniką)
 • szpachla, wkręty, żywica, lakier poliuretanowy, itd.

Termin startu ustalono na dzień 13 kwietnia 2013 roku o godz. 12:00 w miejscowości Mała Słońca. Więcej szczegółów w Zaproszeniu dla wszystkich zainteresowanych. W przypadku złej pogody wyznaczono termin zapasowy na 20 kwietnia 2013 roku – godzina 12:00.

Na start SAGITTY zapraszają jej twórcy:

 • Damian Mayer
 • Daniel Kleszczewski
 • Karol Koliński
 • Karol Komorowski

Więcej o szczegółach budowy  modelu na stronie Amatorskie Konstrukcje Rakiet

Sagitta wystartowała

Więcej zdjęć na Google+

13 kwietnia 2013 roku.

Pogoda dopisała, chociaż wiał dość silny wiatr. Zachmurzenie niewielkie, brak opadów. Na miejscu startu znalazło się około 40 osób.

Start był zaplanowany na godzinę 12:00. Okno startowe zamykało się o 12:30. Sagitta wzniosła się w powietrze 12:20, tuż pod koniec okna startowego. Wystąpił niewielki poślizg, ponieważ podczas składania rakiety odpalił spadochron.

Prawdopodobną przyczyną przedwczesnego zadziałania układu odzysku było uruchomienie Altimaxa w trakcie poprawiania położenia głowicy rakiety. Zmiana ciśnienia spowodowana zasysaniem powietrza przez ruch głowicą spowodowała wyrzucenie spadochronu i konieczność ponownego jego składania i uzbrajania układu odzysku. Opóźnienie dwudziestominutowe wywołało  wśród zgromadzonych wyczuwalne napięcie.

Odpalenie silnika odbyło się już bez problemów. Model wzbił się na wysokość ponad 200 metrów. Konstruktorowi komisja składająca się z członków PTR nadała licencję startową 1 stopnia. Projekt edukacyjny również znalazł uznanie w oczach kadry nauczycielskiej i został zaliczony z wyróżnieniem!  Gratulujemy także udanej ze wszech miar imprezy plenerowej.